Hdd badsector

Hdd badsector

امروزه کمتر کسی را پیدا میکنید که با کامپیوتر و لپ تاپ سروکار داشته باشد اما با مشکل بدسکتور شدن هارد روبه رو نشده باشد. اما بدسکتور شدن هارد به چه معناست؟؟؟ بدسکتور چگونه به وجود می آید و آیا اصلا راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟؟؟

توجه            توجه

حتما همیشه از اطلاعات مهم خود یک بک آپ تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل اطلاعات خود را از دست ندهید

بد‌سکتور را می‌توان یک کلاستر کوچک از فضای ذخیره‌سازی نامید که معیوب شده است. این سکتور به درخواست‌ها مبنی بر نوشتن و خواندن اطلاعات عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آنجا که آن را یک سکتور بد و یا همان بدسکتور می‌نامیم.

بد سکتور ها به دو دسته تقسیم می شوند. نرم افزاری و فیزیکی

بدسکتور های فیزیکی :

به بدسکتور هایی گفته می شود که در اثر صدمات فیزیکی مثل ضربه خوردن هارد و … به وجود می آیند و قابل رفع نیستند.

بدسکتور های نرم افزاری:

به بدسکتور هایی گفته می شود که در اثر اشکالات نرم افزاری مثل ویروسی شدن هارد دیسک ، خاموش شدن ناگهانی هارد دیسک ، تنظیم نبودن ولتاژ ورودی به هارد دیسک و … به وجود می آیند و خوشبختانه قابل ترمیم هستند. اما راه های تعمیر و رفع بدسکتور:

نرم افزار های زیادی برای تعمیر بدسکتور وجود دارند که در این مطلب به چند نرم افزار اشاره میکنیم و انشاالله سعی میکنیم به مرور زمان آموزش کامل کار با هر نرم افزار را به صورت جداگانه برای شما عزیزان تهیه کنیم.

۱- روش اول و راحت ترین روش استفاده از قابلیت chkdsk در خود ویندوز می باشد. این ابزار بدسکتور های سخت افزاری را شناسایی و قفل میکند و بدسکتور های نرم افزاری را تعمیر می کند.(بزودی آموزش کار با این ابزار قرار داده می شود )

chkdsk

chkdsk

 

۲- نرم افزار کاربردی Hdd regenerator : بی شک یکی از قویترین نرم افزار ها در زمینه بدسکتور گیری همین نرم افزار می باشد. شما میتوانید به کمک این نرم افزار بخش بزرگی از بدسکتور های هارد را از بین ببرید.

 

Hdd regenerator

Hdd regenerator

۳- استفاده از نرم افزار Low level format : همانطور که از اسم نرم افزار پیداست میتوانید به کمک این نرم افزار هارد خود را با پاییسن ترین سرعت ممکن فرمت کنید

hdd-low-level-format

hdd-low-level-format

۴- Western Digital Data Lifeguard Diagnostics  :برنامه Western Digital Data Lifeguard Diagnostics  قابلیت اندازه گیری و نشان دادن SMART Status و SMART Attribute و آزمایش های عیب یابی هارد را دارد. اگر خطای نرم افزاری وجود داشته باشد، امکان تعمیر کردن آن وجود دارد. این برنامه این قابلیت را دارد که تعمیرات خاص را انجام دهد و در ویندوزهای ویستا، ۷، ۸، ۸٫۱ و ویندوز ۱۰ قابل اجرا است و هاردهایی نظیر SATA, USB, FireWire, SAS را تست می کند.

 

wd

wd

 

۵- Seagate SeaTools : اشتباه نکنید این نرم افزار فقط برای هارد های seagate قابل استفاده نیست بلکه روی همه هارد ها به خوبی کار میکند و با همه ویندوز ها سازگار است .

 

seagate

seagate

 

۶- EASEUS Partition Master : این نرم افزار نیز علاوه بر کارایی در بخش مدیریت پارتیشن های هارد دیسک در قسمت بدسکتور گیری هارد نیز کارایی فراوانی دارد . (آموزش به زودی )

 

EASEUS Partition Master

EASEUS Partition Master

 

شما نیز تجربیات خود ، از مواجهه با مشکلات بدسکتور را از قسمت نظرات این پست با ما به اشتراک بگذارید

Spread the love